Antelope Valley School District

Hall of Fame

2016

Scott Sadler • Community Service Class of 1979
James Gason Greenleaf • Visual & Performing Arts Class of 1974
Marvin Crist • Government Service Class of 1973
Tyrone Culver • Sports Class of 2001
Connie (Lauder) Webb • Education Class of 1961
Jones Hormozi • Science Class of 1998
John Vollrath • Business Class of 1987
Sharon (Hobbs) Vollrath • Business Class of 1988

2015

Linda (Ellis) Cushanick • Government Service Class of 1977
Mike Dibbini • Sports Class of 1994
Dana Eveland • Sports Class of 2001
Yvonne Heitz • Education Class of 1973
Debra Louise Moe Dickinson • Science Class of 1975
Kevin C. Kahl • Business Class of 1972

2014

Alan Hefter • Community Service Class of 1979
Angela (Farrell) Hefter • Community Service Class of 1980
Valerie Tabor Smith • Visual & Performing Arts Class of 1971
Paul Sheffield • Government Service Class of 1986
Edwina (Lee) Freeman • Education Class of 1967
Keith Russell Wood •Business Class of 1981

2013

John Paul Blalock • Business Class of 1972
Aaron Halcomb • Government Service Class of 1997
Malosi Leonard • Visual & Performing Arts Class of 1997
Matt Leonard • Sports Class of 1998
Wayne Munney, Jr. • Community Service Class of 1980
Dr. David L. Ralph • Education Class of 1964
Maxine Tartt • Science Class of 1961

2012

Terry Clark • Government Service Class of 1962
Clifford W. Hague • Science Class of 1973
David Kerr • Business Class of 1982
Stephen Knight • Government Service Class of 1985
Dr. John C. Porter • Education Class of 1970
Gary Rardon • Community Service Class of 1973
Rob Roehm • Journalism Class of 1985
Ron Siddle • Journalism Class of 1976

2011

Andrew Aquila, PhD • Science Class of 2000
Larimore Cummins, M.D. • Science Class of 1962
Ron Eastman • Sports Class of 1978
John Lane • Government Service Class of 1979
Randal Myers • Visual & Performing Arts Class of 1985
Dennis Persons • Community Service Class of 1969
Patricia Rardon • Community Service Class of 1972

2010

Dean L. Abernathy, PhD • Science & Education Class of 1980
Dr. David Eugene Baker • Education Class of 1965
Wayne Foss • Community Service Class of 1974
Bill MacKenzie • Visual & Performing Arts Class of 1959
Tammie Furman Nickols • Sports Class of 1989
Henry L. Ross, Jr. • Government Service Class of 1977
Debra G. White • Community Service Class of 1970

2009

Walter Beddeo, Jr. • Sports Class of 1980
Dr. Richard Frederick, D.D.S. • Science Class of 1976
Linda Turner Hoover • Education Class of 1979
Jeffrey Sadler • Community Service Class of 1978
Dale R. Schneider • Government Service Class of 1959
Larenz Tate • Visual & Performing Arts Class of 1993
Dr. Sinead Younge • Education & Science Class of 1995

2008

John E. Allen • Government Service Class of 1999
Nicholas Bottka • Science Class of 1959
Dr. Stacy Love Bryant • Education Class of 1977
Diane Carmichael Chronister • Education Class of 1968
Daniel B. Coon • Visual & Performing Arts Class of 1972
Peter J. Galier • Community Service Class of 1967
Dr. Kenneth W. Striplin, Jr. • Government Service Class of 1991

2007

David Aaker • Community Service Class of 1966
Michael W. Wilson • Visual & Performing Arts Class of 1970
Mark Ellis • Government Service Class of 1970
Marilyn (Jones) Hartley • Government Service Class of 1962
Debra DiMeglio • Sports Class of 1990
Dr. Art Evans • Science Class of 1975
Michael McCullough • Education Class of 1975

2006

Michael Abbate • Science Class of 1975
Nancy Marie Baal • Divine Education Class of 1964
Larry E. Jernigan • Community Service Class of 1965
Mike Peck • Journalism Class of 1961
Ron Smith • Science Class of 1960

2005

Paul Fogle, Ph.D. • Science Class of 1963
John Johnston • Community Service Class of 1977
Jeff Williams • Sports Class of 1977
Scott Waugh • Visual & Performing Arts Class of 1988
Ric Roman Waugh • Visual & Performing Arts Class of 1986
Major Richard Nesmith • Government Service Class of 1986

2004

Susan (Kesselring) Cogan • Education Class of 1963
Bill Appleton • Education Class of 1965
Lynn (Tyhanic) Harrison • Government Service Class of 1967
John Ellis • Community Service Class of 1971
William H. “Will” Fleet • Journalism Class of 1976
Gary Dickerson • Sports Class of 1986

2003

Fred Strasburg • Education Class of 1961
Fred Thompson • Community Service Class of 1963
Sherry (Pennington) Lasagna • Government Service Class of 1965
Linda (Staley) Ackerman • Sports Class of 1986

2002

Raymond Monti • Education Class of 1961
Wayne Boudreau • Community Service/Education Class of 1964
Michael Hingson • Community Service Class of 1968
Kathy (Mullholland) Kirk • Visual & Performing Arts Class of 1969
James C. Ledford, Jr. • Government Service Class of 1971
Patrick Morris • Science Class of 1972
Robert A. Parris • Community Service Class of 1972
Randy Kutcher • Sports Class of 1979

 

Hall of Fame Recommendation Form